Home > Projekty > Projekty 2019 > Asie Vzdálená a Blízká 2019

Asie vzdálená a blízká 23. 5. 2019 10.00 – 21.00 hod.

 

Projekt Asie vzdálená a blízká navazuje na předcházející ročníky v 2016, 2017 a 2018, které jsme realizovali ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR, Městskou části Praha 3 a Hl. městem Prahou. Projekt má za cíl zvýšit povědomí majoritní společnosti o vietnamskou a asijskou kulturu a zároveň aktivně zapojit českou společnost do vzájemného bližšího poznání. Otevřenou, nekonfliktní formou chceme změnit pohled na Asiaty a jejich kulturu, která je českým občanům vzdálená a často těžko pochopitelná. Festival opět podpoří projekt „Daruj dřeň, daruješ život“, který se realizuje ve spolupráci s profesorem Petrem Sedláčkem, vedoucím transplantační jednotky FN Motol Praha a Českým národním registrem dárců v Plzni.

 

Projekt je finančně podpořen Ministerstvem kultury České republiky, Magistrátem hlavního města Praha a Městskou částí Praha 3. Hlavním sponzorem je společnost Vietnam Airlines a společnost  East Sea Travel s.r.o.

 

Realizace kulturní akce umožní si osobně zblízka zažít setkání s vietnamskou a asijskou kulturou, tradicemi a gastronomií a pomůže k otevření této komunity majoritní společnosti. Hledáním toho, co asijskou kulturu a tradice spojuje s českými, umožní otevřenější vzájemnou komunikaci. Zároveň i možnost nechat si přímo od zástupců uvedených národů vysvětlit specifika kultury, které pomůže ke vzájemnému obohacení a změně komunikace s jednotlivými členy asijské komunity. Letošní ročník se realizuje v době oslav 10 let činnosti spolku INFO-DRÁČEK, který má cílovou skupinu Vietnamce žijící v České republice. Toto významné jubileum podpoří taky i letošní kulturní program zaměřený hlavně na vietnamskou kulturu. Osvěžením festivalu bude taky fashion show z Vietnamu, představí se značka Choa ze Saigonu, která spolupracuje s mladou vietnamskou návrhářkou Suong Nguyen z Hoi An.

 

Chuť a potřeba realizace dalšího ročníku realizace festivalu vychází z velkého zájmu o předchozí festivaly a na základě velkého ohlasu ze strany návštěvníků, hostících městských části, ale i samotných účinkujících. Díky aktivitám naší organizace a každodennímu kontaktu s Vietnamci víme, jak je pro tyto asijské národy důležité moci prezentovat svoji kulturu, o čemž svědčí i jejich zájem účastnit se takovéto aktivity.

 

Festival vychází ze zkušenosti organizace s akcemi z předcházejících let. Prodejní gastrostánky, workshopy se otevřou v 10.00 hod, od 16.00 – 21.00 proběhne na Náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 3 na otevřeném prostranství, aby se i náhodní kolemjdoucí mohli na chvíli zastavit a sledovat program. Do realizace budou zapojeni samotní Vietnamci a Asiati žijící v ČR, kteří se budou podílet na přípravě a propagaci a zároveň při samotné realizaci budou aktivně oslovovat účastníky, komunikovat s nimi a provázet je místem realizace a vysvětlovat specifika kultury a tradic.

 

 

Jedním z efektů „Asie vzdálená a blízká“ je na jedné straně motivace Čechů k tomu, aby své kontakty s Vietnamci a ostatními asijskými národy neomezovali pouze na formální komunikaci. Seznámení se s asijskou kulturou, tradicemi, uměním a gastronomií jim poskytne nejen informace, ale i možné téma k navázání bližšího kontaktu. Zároveň možnost a příležitost Asiatů prezentovat svou kulturu povzbudí jejich sebevědomí směrem k majoritní společnosti.

Dalším efektem projektu pak je nakročení k otevřenosti Vietnamců a Asiatů žijících v Praze a otevření bližší komunikace založené na vzájemné toleranci a respektu.

 

Mediální kampaň bude mít za cíl oslovit majoritní společnost a ukázat asijskou kulturu v pozitivním světle. Komunikace s místními periodiky a informování o životě Asiatů, kteří žijí v Praze, zosobní zájem o jejich kulturu a přiblíží jejich život místní majoritní společnosti v konkrétnějším světle. Kampaň bude probíhat i prostřednictvím internetu, na webových stránkách info-dracek.cz, asievzdalenaablizka.cz a na sociální síti Facebook na stránkách INFO-DRÁČEK a INFO-DRÁČEK pro děti.  Na všech propagačních výstupech bude uvedena informace o financování projektu.

 

 

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..