Home > Projekty > Projekty 2017 > Workshopy českého jazyka 2017

Projekt navazuje na „Workshopy českého jazyka“ pod názvem MŮJ DRUHÝ DOMOV realizovaný v roce 2015 s cílem posílit znalost českého jazyka a odbourání asistenčních služeb při vyřizování jejich záležitostí na úřadech, v zdravotnických zařízeních. V roce 2017 v rámci tematického bloku Finanční gramotnost se kurzy zaměří na změny v podnikatelských aktivitách, hlavně na zavedení EET.

Výuka je zajištěná hlavně vietnamskými lektory, v roce 2015 se osvědčila dvojice Vietnamec a Čech a střídání dvojic lektorů (jedna dvojice je hodnější, druhá je přísnější). Možnost realizovat kurzy přímo v OC SAPA měla za výsledek nejen zvýšený zájem o kurzy, ale taky o vyšší docházku během kurzů po celou dobu (docházka neklesla pod 15 účastníků i v době jejich velké pracovní vytíženosti v měsících listopad, prosinec).

Na základě vyhodnocení realizace projektu předcházejících let, se i tento projekt chce zaměřit na tzv. „nultý ročník“ českého jazyka pro běžný život Vietnamců žijících na území Praha 4 Libuš a jejího blízkého okolí. Workshopy českého jazyka jsou určené k zvýšení jejich samostatnosti ve vyřizování si svých osobních i pracovních záležitostí. Nadále chceme zachovat základní způsob výuky českého jazyka formou „škola hrou“, který se taktéž osvědčil v předcházejících ročnících a zároveň je tento způsob výuky bližší povaze Vietnamců. K výuce se používala hlavně učebnice „Čeština pro cizince“ a vlastní pracovní listy.  V tomto trendu budou pokračovat kurzy i v roce 2017.

V rámci projektu plánujeme zrealizovat 2 workshopy, a to pro začátečníky a pro mírně pokročilé s přípravou na zkoušku českého jazyka úrovně A1. Výuku povedou vždy 2 lektoři, jeden český a jeden vietnamský. Oba lektoři se při výuce doplňují, výuka má rychlejší a zajímavější spád. Zároveň vietnamský lektor plní i sociální funkci a napomáhá navázání větší důvěry a otevřenosti. Pro doložení efektivnosti výuky můžeme konstatovat, že naši absolventi úspěšně skládají povinnou zkoušku z českého jazyka pro získání trvalého pobytu. Dosud máme 100% úspěšnost přihlášených účastníků. K dnešnímu dni jich složilo 22 osob.

 

One Comment, RSS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..