Úvod > Projekty > Projekty 2017 > Workshopy českého jazyka 2017

Projekt navazuje na „Workshopy českého jazyka“ pod názvem MŮJ DRUHÝ DOMOV realizovaný v roce 2015 s cílem posílit znalost českého jazyka a odbourání asistenčních služeb při vyřizování jejich záležitostí na úřadech, v zdravotnických zařízeních. V roce 2017 v rámci tematického bloku Finanční gramotnost se kurzy zaměří na změny v podnikatelských aktivitách, hlavně na zavedení EET.

Výuka je zajištěná hlavně vietnamskými lektory, v roce 2015 se osvědčila dvojice Vietnamec a Čech a střídání dvojic lektorů (jedna dvojice je hodnější, druhá je přísnější). Možnost realizovat kurzy přímo v OC SAPA měla za výsledek nejen zvýšený zájem o kurzy, ale taky o vyšší docházku během kurzů po celou dobu (docházka neklesla pod 15 účastníků i v době jejich velké pracovní vytíženosti v měsících listopad, prosinec).

Na základě vyhodnocení realizace projektu předcházejících let, se i tento projekt chce zaměřit na tzv. „nultý ročník“ českého jazyka pro běžný život Vietnamců žijících na území Praha 4 Libuš a jejího blízkého okolí. Workshopy českého jazyka jsou určené k zvýšení jejich samostatnosti ve vyřizování si svých osobních i pracovních záležitostí. Nadále chceme zachovat základní způsob výuky českého jazyka formou „škola hrou“, který se taktéž osvědčil v předcházejících ročnících a zároveň je tento způsob výuky bližší povaze Vietnamců. K výuce se používala hlavně učebnice „Čeština pro cizince“ a vlastní pracovní listy.  V tomto trendu budou pokračovat kurzy i v roce 2017.

V rámci projektu plánujeme zrealizovat 2 workshopy, a to pro začátečníky a pro mírně pokročilé s přípravou na zkoušku českého jazyka úrovně A1. Výuku povedou vždy 2 lektoři, jeden český a jeden vietnamský. Oba lektoři se při výuce doplňují, výuka má rychlejší a zajímavější spád. Zároveň vietnamský lektor plní i sociální funkci a napomáhá navázání větší důvěry a otevřenosti. Pro doložení efektivnosti výuky můžeme konstatovat, že naši absolventi úspěšně skládají povinnou zkoušku z českého jazyka pro získání trvalého pobytu. Dosud máme 100% úspěšnost přihlášených účastníků. K dnešnímu dni jich složilo 22 osob.

 

1 komentář, RSS

 • Dagmar Sedláčková

  says on:
  12.10.2017 v 19:32

  Dobrý den
  Pracuji jako učitelka na SŠ. V letošním roce mi do prvního ročníku nastoupila dívka z Vietnamu, je v ČR cca dva roky a přesto, že úspěšně absolvovala 2. pololetí 8. ročníku a celý 9. ročník na ZŠ, její znalost ČJ i AJ nedosahuje ani úrovně A1. ZŠ jsem kontaktovala a dozvěděla jsem se, že dívka prospěla s tím, že v každém předmětu (včetě ON, D, Z, F, Ch, atd.) vypracovala nějaký úkol a to ke klasifikaci stačilo. Rodiče se dosud nikdy neobrátili na pomoc poradny nebo jiného zařízení.
  ZZ jsme proto doporušili návštěvu v PPP a v Centru pro integr. cizinců v Olomouci. Nicměně bych ráda zjistila, jaké další možnosti řešení se v našich podmínkách nabízí. Rodiče nedisponují finančními prostředky, kterými by hradili intenzivní studium ČJ a 3 hodiny týdně, které nyní absolvuje nejsou dostačující. Jedná se o Olomoucký kraj.
  Děkuji předem za odpověď nebo jakoukoli radu či informaci
  S pozdravem
  Dagmar Sedláčková

Your email address will not be published. * je povinné pole.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.